Как да подсилим имунитета на детето си при смяната на сезоните

Нашата географска ширина е с променлива сезонност и изисква да подготвяме крехките детски организми, за да растат здрави и щастливи.

Природните лечители – слънцето, въздухът, водата, солта и тяхното рационално ползване ще помогнат на детето да се справя със сезонните колебания без болести.

Защо да закаляваме детето – Закаляването е най-сигурната превенция  срещу острите респираторни инфекции, простудни заболявания и тези на дихателните пътища. Укрепват се терморегулаторните механизми, нервната система, кожно-съдовите реакции, ускорява се моторното развитие, усъвършенстват се вегетативно-регулаторните механизми, подобрява се метаболизмът. Тялото  се тонизира, а емоциите са на макс.

Кой сезон е най-подходящ за закаляване – Всеки сезон е подходящ, ако се съобразяваш с природните особености и детския организъм. Топлите пролетно-летни месеци се предпочитат от много родители за започване на маратона.

Кога да започне закаляването – Колкото по-рано, толкова по-добре.

Как да процедираме – Нужни са планиране и системност, с постепенно включване на нови процедури. Играта е предпочитан начин, за да се осигури физически и емоционален комфорт на детето. Важно е да избягваме претопляне и преохлаждане. Закаляващите процедури е добре да се придружават с физически упражнения и масажи. Максимален ефект се наблюдава след 2 – 3 месеца.

Въздушни бани – Проветряване на стаята, поддържане на  постоянна температура 20 – 22 градуса за бебе и 19 – 20 градуса за малко дете, въздушни бани от 2 – 3 минути до половин час при 6-месечно бебе.

Водни бани – Закаляването с водни бани включва миене, сухо и мокро обтриване, обливане и вани. Закаляването е полезно, когато водата е по-хладна от температурата на тялото. Започва се с вода 37 градуса за къпане и с 10 градуса по-ниска за обливане, на всеки 5 дни се понижава температурата на водата с 1 градус. Малкото бебе може да се постави с крачетата на мокра хавлия с морска сол, като температурата на хавлията се намалява постепенно. Оптималното закаляване е с хладна вода.

Ходенето боси по тревата – безценен начин да закалите малчугана; сутрин след ставане, по росната трева, на детската площадка, в парка, по пясъка, по горски пътеки. На стъпалата има разположени много биологично активни точки, които при стимулация помагат за подобряване работата на вътрешните органи и укрепват имунитета. Дори събуването на обувките разтоварва от отрицателния заряд и детето се чувства по-леко; не го лишавайте от допира със земята.

Закаляване през пролетта – Динамичните резки промени на времето са предизвикателство за детето. Отговорът савъздушните бани, разходките навън,слънцето и витамин D,свежият въздух в детската стая,сънят на отворен прозорец,  водните процедури.  Време е за колелото, скейтборда и следобедните игри. Закаляващите процедури подкрепете и с витаминозни бомби за справяне с пролетната умора.

Закаляване през лятото – Много разходки иводни процедури– в реката, домашния басейн, с градинския душ, край морето. Използвайте енергията на слънчевата  вода за обливане, с премерено стоене на слънце и разходки с боси крачета. Генерирайте летни емоции и здраве с движение и игри.

Закаляване през есента – Есента идва с по-хладното и влажно време, затова разходките са част от закаляването. Умереното обличане е важен момент. Заложете на контрастни водни процедури и вани на краката, промивки на гърлото и носа.

Закаляване през зимата-Зимата е точният момент. Разходки с промяна на часовете: от 11 до 15 часа, въздушни бани за по-големите при 5 -10 градуса, обтриване със сняг и летене по пистите със ски и шейни. Влажният въздух и студеният вятър понижават температурата, и трябва да се следи за преохлаждане;напластяването на дрехи не се препоръчва и в най-студените дни.

Закаляването изгражда и детската психика, и е подарък за цял живот! Вижте още как можете да закалите децата си целогодишно: ТУК. Очакваме ви!

Когато морето е далеч

Сподели
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin