Да, тя може да овкусява храната. Да, ако предозираме с нея, е вредна за очите и води до задържане на течности в организма. Но с това май се ограничава почти всичко, което е широко известно за солта. Тя обаче има редица неподозирани свойства и е изключително ценен минерал, от чийто качества бихме могли да се възползваме. Може да ни е полезна не само в готварството, но и в домакинството, а също и в грижата за здравето.
Вижте как.
- За почистване на съдове
Солта има чудесни почистващи свойства. Ако натъркате сол с домакинска гъба върху засъхналите петна по своите тенджери или тигани, с малко упоритост, ще постигнете отлични резултати, без да ползвате вредни за кожата и околната среда химични препарати.
- Връщане на блясъка на сребро и мед
Имате сребърни бижута, които леко са потъмнели? Или предмети от мед, калай или бронз, които са загубили блясъка си? Ако си направите „препарат“ от сол и оцет и потъркате с него, ще възвърнете красивия вид на металите.
- За безупречни стъклени повърхности
Същата смес (оцет и сол) служи идеално и за почистване и премахване на застояли петната върху стъклени съдове.
- Срещу мазни петна върху плат
Ако окапете дреха или мебелна дамаска с мазнина, веднага поръсете обилно със сол и натъркайте мястото. След няколко минути третирайте петното с веро.
- Почистване на печката
Преди да започнете да чистите готварската печка, поръсете най-проблемните места със сол и оставете да подейства десетина минути. Почистването след това ще бъде доста по-лесно.
- На помощ срещу мравките
Ако поръсите сол на местата, откъдето мравките проникват в дома ви, тя ще ги отблъсква по-добре от редица препарати.
- Подсилване на сладостта
Звучи малко абсурдно, но щипка сол в тестото за кекс или друг сладкиш всъщност подсилва усещането за сладост. Затова и в не една и две рецепти именно тази щипка сол е изредена сред съставките, наред със захарта. Така можете да използвате с една идея по-малко захар и да направите произведението по-малко калорично.
- Запазване на млякото
Солта е позната и с консервиращите си свойства. Щипка сол в прясното мляко ще го запази свежо в хладилника за по-дълго.
- Облекчаване на болящо гърло
Гаргара с разтвор от сол и топла вода облекчава неприятното усещане в гърлото.
- Избелване на зъбите
Микс от сол и сода може да избели зъбите и да премахне плаката. Действа отлично и на венците. Нанесете сместа с четка за зъби.
Комбинацията може да се използва и смесена с вода – за освежаване на устата и за свеж дъх.
- Срещу простуда
Понякога през зимата, когато се връщате измръзнали от студ, или пък през пролетта, когато ви е навалял изненадващ дъжд и ви е трудно да се стоплите, пак солта може да дойде на помощ. Този път за загряване. В леген сипете гореща вода с шепа морска сол в нея. Потопете краката си до стъпалата и поседете десетина минути. Може да ви е трудно да изтърпите температурата на водата, но бъдете упорити. Ако усетите, че започва да изстива, добавете още, за да стане пак гореща.
- Солта като ексфолиант
Солта има ексфолиращи свойства, така че след баня или душ може да масажирате мократа кожа със суха сол. Това ще повиши микроциркулацията на дермата, ще премахне мъртвите клетки и ще стимулира образуването на нови.
- Прочистване на носоглътката
Дали ще ползвате специална каничка за прочистване на носа със солен разтвор, дали ще заложите на инхалатор или пък ще се доверите на процедурите в „Солната стая“, ефектът е един и същ – носоглътката се прочиства от бактерии и микроби, от които иначе би могъл да се развие вирус.
- Подобряване на дишането
Тук отново имате варианти – инхалатор с разтвор от морска сол, разходки рано сутрин по морския бряг, за да вдишвате йодните изпарения или посещение в „Солната стая“. Всички тези методи действат оздравително на дихателната система и прочистват дробовете от натрупаната слуз, ако има такава, а също и от прах и вредни бактерии. Това служи като превенция срещу различни инфекции и болести.
- Подсилване на имунната система
„Солната стая“ е чудесно място и за цялостно засилване на имунната защита на организма. Тя не само подпомага дишането, но и, благодарение на отрицателните йони, които се усвояват от тялото, осигурява по-добър имунитет срещу широк спектър инфекции.
Допълнителен бонус е и благоприятното въздействие върху кожата. Натриевият хлорид предизвиква симулация на клетките, което увеличава производството на колагенови фибри.