Знаете ли, че причина за поражението на Наполеон при Ватерло е синузит? Звучи странно, нали? Историята разказва, че пълководецът не спял нощем заради страданието си, а на следващия ден взимал неправилни решения, които се оказали фатални за мисията му.
Това коварно заболяване се появява най-често през есенно-зимния и пролетния сезон. То обостря едно изключително неприятно състояние за повечето хора, а именно, нетърпимо главоболие, скованост и тежест на цялата глава, неприятни секрети, които се спускат в гърлото и намалена трудоспособност.
Познато ли ви е всичко това? А знаете ли, че всяка година в Европа от синузит заболяват 10 милиона души, а 50 милиона страдат от други възпалителни заболявания на носа!
Синузитът не е най-обикновена хрема, която ще отмине със и без лекарства за 1 седмица, както казват повечето лекари. При по тежки състояния, заболяването може да предизвика дори увреждане на мозъка.
Как се разболяваме и какво представлява синузита?
Синузитът е сред най-често срещаните възпалителни заболявания на околоносните кухини – синусите. Причините за него могат да са различни (бактерии, вируси, гъбички), но най-често инфекцията е смесена.
По същество представлява остро или хронично възпаление, което преминава от носната кухина в кухината на синуса.За проявата на синузита най-честа причина е безобидната в началото хрема. Важна роля играят също изкривяването на носната преграда, наличието на увеличена трета сливица, пониженият имунитет.
Синузитът може да се развие и при грипни и грипоподобни заболявания. Той може да води началото си от инфекция, проникнала от устната кухина при травматично вадене на зъби, при кисти на челюстите и зъбите, достигнали до горночелюстните синуси, периодонтити на горните зъби и др.
Много често пренебрегваме симптомите на синузит, мислейки си че това е най-обикновена хрема или бъркайки го с болки в зъбите или някакво друго възпаление. Затова е важно да разпознаем симптомите още в зародиш.
Ето как да разпознаваме симптомите при синузит!
Най-честите симптоми при синузит са главоболие, болка и тежест около очите и скулите. Главоболието и лицевата болка се засилват обикновено при навеждане и завъртане на главата, както и в следобедните часове.
Освен тези симптоми при остър синузит може да има и висока температура, втрисане, чувство за обща отпадналост и неразположение, хрема, запушен нос, поради набъбване на носната лигавица, зачервено гърло, стичане на секрети от носа към гърлото, кашлица, мускулни и ставни болки, оток около или под очите и сенки около очите.
По-редки симптоми са увеличени шийни лимфни възли, лош дъх в устата, хъркане, липса на апетит, нарушено обоняние, заглъхване на ушите. Секретът от носа може да бъде бистър и прозрачен или гноен. Главоболието и тежестта в областта на лицето, челото или скулите са най-характерните и чести симптоми
При синузитът може да има и кашлица. По характер кашлицата е ларинго-трахеална. Дължи се на стичането на секретите от носа към гърлото и трахеята. Кашлицата се засилва през нощта, когато болния е в легнало положение, както и сутрин след ставане от сън.
В зависимост от усложненията, синузита се дели на остър и хроничен. Симптомите им са близки помежду си и затова е много трудно да се различат.
- Остър синузит – протича за по-малко от 4 седмици. Среща се много често –смята се, че до 90% от възрастните са прекарвали остър синузит поне веднъж в живота си. Най-често се причинява от вирусни инфекции, силна хрема или грип, след възпаление на носните кухини или в следствие на редица инфекциозни болести.Възможно е синусите да се заразят и отвън при нараняване. В зависимост от локализацията на синусите се откриват различни симптоми:
– Максиларен синузит – най-разпространеният. Засяга максиларните синуси. Болката е в областта на скулите и се засилва при почукване в областта;
– Фронтален синузит – причинява главоболие, болка и напрежение над очите, където се разполагат фронталните синуси;
– Етмоидален синузит – причинява болка и напрежение между или зад очите и главоболие;
– Сфеноидален синузит – причинява болка и напрежение зад очите, но болката може да се излъчи към тила или горната част на главата.
- Хроничен синузит
Той най-често настъпва след остро, особено повтарящо се възпаление и е с продължителност над 2 месеца и повече.
При болния от хроничен синузит от носа изтича гноен и миризлив секрет, обонянието е намалено и носът е запушен. При челен синузит болният има тежест или болки в челото, като от време на време( или постоянно) от носа изтича гной. Гнойният секрет при заден синузит се стича в гърлото и общото състояние на болни я е слабо засегнато.
Как да се предпазим от синузит без лекарства?
Почти всички синузитни заболявания се третират с антибиотици, спрейове, а при по-тежките състояние се стига дори и до хирургична намеса. Това обокновенно се налага когато са опитани всички възможности и те не са дали или са дали незначителен резултат.
Но има и много народни лечения, който са ефективни при лекуването на синузитни състояния. Това са: поставянето върху челото и на носа загрети торбички с морска сол.Полезни са и промивките с морска сол, както и с физиологичен разтвор; лечение с краве масло – малка бучка краве масло се поставя в едната ноздра и болният лежи, докато маслото се разтопи и навлезе в цялата ноздра.
Един от най-ефективните народни лекове е със сок от червен лук. Добър ефект имат инхалациите с лайка, със сода бикарбонат или смрадлика.Но как да се предпазим и какви превантивни мерки да вземем, за да не се стига до тези състояния? Как да предпазим тялото си, ако вече сме боледували от синузит или сме предразположени към него.
10 НАЧИНА ДА СЕ ПРЕДПАЗИТЕ ОТ СИНУЗИТ
- Измивайте ръцете си редовно – Това е особено важно при студено време, когато вирусите могат да живеят по-дълго върху дръжките на вратите и други повърхности.
- Яжте добре балансирана храна и правете физически упражнения – според проучвания на Хърватския Университет, храната е основната причина за засилване или падане на имунитета. Затова се хранете добре и балансирано. Вкарвайте повече сезонни плодове и зеленчуци в менюто си.
- Откажете се от цигарите – тютюневият дим, може да раздразни синусите и да е добра предпоставка за развитие на бактерии.
- Сложете овлажнител в стаята си – сухият въздух също дразни синузити. Може да сложите голяма тенджера с вода и лайка и да я оставите да изври, а през това време да вдишвате парните изпарения.
- Не прекалявайте с антибиотиците. Те ще ви помогнат, ако имате бактериална инфекция, но те няма да направят нищо, за вирусни инфекции. И ако сте приели твърде много антибиотици, може да се сте изградили резистентност към тях.
- Чистете често прахта – прахта и замърсяванията могат да подразнят синусите ви. Затова когато забърсвате повърхностите, винаги използвайте препарат или мокра кърпа, защото в противен случай само ще разнесете и поемете частиците.
- Избягвайте стилизиращи продукти – лак за коса и всякакви други, които отделят дим и дразнят носа.
- Избягвайте дългото плуване в басейни с хлор – той може да достигне до лигавицата и синусите и да ги раздразни.
- Правете си солни терапии – Солта помага при много случаи на синузит и в същото време предпазва от появата му. Ето и какви са нейните свойства:
- Солта убива бактериите
- Тя има муколитичен ефект, което означава, че премахва задържаната слузта в носа и предпазва имунната система от нови инфекции
- Действа противовъзпалително
- Солта намалява нивата на IgE, което означава, че имунната система става по-малко свръхчувствителна
- Вземете превантивни мерки с халотерапия (посещения в солна стая)
Солната терапия е клинично доказан, естествен, безопасен и полезен метод за профилактика на всички възрастови групи.
Посещението в солна стая може значително да помогне за:
- Намаляване необходимостта от антибиотици и инхалатор
- Наламяване на слузта и храчките при синузит
- Повишаване устойчивостта към заболявания на дихателните пътища
- Засилване на имунната система
- Подобряване на общото здравословно състояние и качество на живот
Как помага Солната Стая?
В солната стая въздухът е необичайно чист от микробиологична гледна точка и не съдържа прах, микроби и гъбични спори.
Изпълнен с миниатюрни солни частици, при вдишване този въздух, наситен с отрицателни солни йони върши положителната си оздравителна работа, като подобрява обменните процеси в организма, изтласквайки токсичните елементи и заменяйки ги с природни йони от естествен произход.
Главната заслуга на халотерапията се състои в очистването на органите на дихателната система. Пребиваването в солната стая способства да се наситят клетките с полезни йони, като по този начин се възстановява белодробната функция, а микрофлората на дихателните пътища се очиства от прах и вредни бактерии.
Ползите от Халотерапията са най-ясно осезаеми при един път третиране на ден в продължение на 10-25 дни веднъж или два пъти в годината.Въз основа на изследване в 15 руски болници (през 1991-1994), над 4700 пациенти, възрастни и деца, са били оценени с различни видове белодробни заболявания.
Халотерапията е довела до подобрение в клиничното състояние на 85% от леки и умерени случаи на астма, 75% от тежки случаи на астма и 97% от хроничен бронхит ,бронхиектазни случаи и хроничен синузит.