Как да откажем цигарите

Цигарите са вреден навик към който, според националната статистика, у нас, 40% от мъжете и 20% от жените са заклети пушачи.

От време на време пушат едва 10% от българите и българките, а непушачи са 50 на сто от мъжете и 70 на сто от жените.

Данните на НСИ сочат, че най-заклети пушачи са мъжете между 25-44 години – над 55 на сто от активно пушещите българи.

Здраво пушат също мъжете между 45-64 години – 46% от заклетите пушачи. Цигарите у нас причиняват близо 1000 смъртни случая на 100 хил. души, докато според данните в ЕС – този коефициент е 633 на 100 хил.

Българите сме на едни от челните места в Европа по брои пушачи от глава на населението. Според експертите на НЦОЗА близо половината от активните пушачи-мъже и 55 на сто от жените пушачки имат силно желание да спрат с вредния навик. Но спирането на цигарите не е лесен процес.

 

“Най-лесното нещо на света е да откажеш пушенето. Аз самият съм го правил хиляди пъти.” – Марк Твен

Искате ли да се откажете от тютюнопушенето?

Спирането на цигарите трябва да се планува

Точно както планувате пътуване или екскурзия, така трябва да планувате и спирането на цигарите. Започнете с определяне на конкретна дата. Може да използвате 2 седмици или 2 месеца напред във времето, точно толкова колкото ви е необходимо, за да се настроите психически. Любима дата за спиране на цигарите е 1 Януари.

Всички обичаме да започнем новата година с отказването на някои вреден навик или започване на нова диета или с поставяне на някаква цел. И това не е случайно. Вероятността да спрете цигарите на 1 Януари е много по-голяма отколкото ако решите да ги спрете на 17 Май. На тази дата, вие подсъзнателно сте готови за нещо ново.

По-мотивирани сте и сте с по-положителна нагласа. Другият фактор е, че след препиване и препушване в новогодишната нощ, едва ли ще ви е до цигари на следващия ден, което още повече ще улесни нещата.

 

Сложете си краен срок

Да си представиш, че НИКОГА повече няма да пушиш, е много болезнена задача за един закоравял пушач. А да издържиш до края на живота си без цигари си е направо невъзможно!

Ето защо, когато мислите за отказване, си поставете краен срок. Може да взаимствате идеята от книгата на Стив Павлина “30 дни до успеха” , където пише, че вредния навик се отказва най-лесно ако си поставиш да издържите само 30 дни без него.

Един месец е нещо като изпитателен срок – нито прекалено кратък, нито прекалено дълъг. Тоест, да не си казвате “Аз повече никога няма да запаля цигара”, а “Няма да пуша в следващия един месец”. Това е напълно постижимо.

И ако все пак смятате, че това не е достатъчно и след 30 дни пак ще пропушите, може да си поставите 60 дни или 90 дни. Така ще имате много по-голям стимул да спрете и да докажете на себе си че можете.

Как да откажем цигарите

Пушенето е повече навик, отколкото зависимост

Доказано е, че една цигара дневно, изцяло засища никотиновия глад. Всяка една цигара в повече е чист навик. Вие сте по-пристрастени към поведенческите навици, които идват с пушенето. Палите след хранене, с кафето, с чаша вино.

Има много поводи, които са програмирали мозъка ви да очаква цигара. Добрата новина е, че когато прекъснете тези връзки, никотиновата зависимост започва да избледнява.

 

Когато спирате цигарите го направете изведнъж.

Грешна е тактиката :”днес ще изпуша 10 цигари, утре 5, после 3 и тн”. Наистина ли искате целият ви ден да се върти около това кога точно да запалите цигара. Колкото повече броите, толкова повече се обсебвате от тази мисъл. Много по-лесно е да си кажете”ще спра цигарите за 1 месец”, дори само, за да опитате дали имате воля. А ако вече сте издържали месец, значи ще издържите още един, след това още един и така до момента, когато просто ще спрете да пушите.

 

Не се отдавайте на моментите на абстиненция

Абстиненцията при цигарите е много по-малко физическа, отколкото психическа. Изчистването на тялото от физическа субстанция ще има своите ефекти, но няма да е за дълго. Може да усещате прималяване, нарушения на съня, раздразнителност или дори загуба на концентрация.

Изследванията показват, че хората усещат никотинов глад средно по шест пъти на ден, всеки с продължителност от само минута и половина. Ако го усетите, веднага намерете някаква дейност, която ще ви отнеме поне 90 секунди (изяжте плод или изпийте чаша вода например) и ще го преодолеете.

Ако все пак тютюневия дим ви липса, може да започнете да посещавате Солна Стая. Тя много добре благоприятства борбата с тютюнопушенето. Вдишването на чистия въздух позволява на пушача да го сравни с тютюневия дим и това е първия психологичен момент по пътя към отказването, намалява се потребността от никотина и постепенно желанието замира.

Искате ли да се откажете от тютюнопушенето?

Сподели
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin