История на солната стая

За лечебната сила на солта се знае още от милиони години.
Терминът “спелеотелапия” означавал процес на оздравяване в солни рудници или пещери. Той идва от град Спелеон, който означава пещера, терапии – лечение. Счита се че от там са първите исторически данни за лечението на солта върху организма. Оскъдни, разпокъсани и разпилени са сведенията достигнали до наши дни в наличната литература.

Едни от най-ранните данни за въздействието на пещерния микроклимат върху възстановителните процеси в човешкия организъм, които са достигнали до нас, идват от пещерата Ревена в Италия. Смята се че лечебните сили на планината Кронио в Сицилия са били използвани още преди 5 век от новата ера за терапевтични цели.

искате ли да опитате силата на халотерапията

 

Други доказателства за благоприятното действие на спелеотелапия идва от средновековието. В трудовете на Томас Хорва има доказателства, че пещера в Унгария се е използвала с терапевтична цел още от тогава.

Това не е случайно, защото в Унгария има над 720 пещери, а името на унгарската столица – Будапеща се състои от две думи, като втората – „Пест“ има славянски корен и идва от думата „пещера“.

История на солната стая

 

Следващите сведения за спелеотерапията са от Втората Световна Война. Пещерата Клюгерг в Германия е била използвана за бомбоубежище. Различни сведения разкриват че укрилите се в в нея хора престанали да кашлят и дишането им се облекчило. А от 1945 г. тази пещера започва да се използва за лечебни цели при заболявания на дихателната система.

История на солната стая

 

Историята разкрива и още доказателства за благоприятното действие на спелеотерапията. В средата на 19 век било установено, че миньорите, които работели в солните мини край Краков – Полша, почти не страдали от заболявания на горните дихателни пътища.

По-късно, в средата на ХХ век, когато това лечение получава научна основа, в солна мина е открита първата „Белодробна солна болница“. Тази болница поставя началото на спелеотерапията в Европа

Ефектът бил колосален. Чиновниците не повярвали на миньорските отчети и болницата била посетена от светила на медицината в СССР.След потвърждаването на получените резултати, решили да построят отделна болница в подземна шахта N 9, която била открита през 1976 г., а пълното и завършване станало през 1980 г.

Ръководството на новото медицинско учреждение било връчено на известния лекар и учен проф. Михаил Торохтин. Благодарение на неговите научни изследвания спелеотерапията се развива в ново физиотерапевтично направление.

Спелеотерапията била широко разпространена също така и в Италия. Пещерата Аквазанта, в провинция Асколи, се е използвала за лечение на артрит, ревматизъм, астма, хипертония, подагра, заболявания на обмяната на веществата, гинекологични заболявания и др.

А в Азърбайджан, в град Нахичеван от 1980 г. функционира болница с подземно отделение в солна галерия. В България спелеотерапията е позната от 50-те години на ХХ век, където в пещерата „Магура“ са установени благоприятното въздействие и лечебните ефекти върху бронхиалната астма.

Природните солни пещери са на разположение в много страни от света – в Ирак, Испания, Алжир, Израел, Русия, Украйна, Беларус, Словения, Чехия и още много други.

С течение на времето хората, желаещи да вдишат чистия въздух в солните мини и пещери стават все повече, но естествените природни дадености не могат да приютят всички, а и не всеки е можел да си го позволи, поради големите разстояния.

И така в края на 20-ти век, експерти се опитват изкуствено да пресъздадат микроклимата на солните пещери. Тогава се ражда новата посока, наречена халотерапия (Halotherapy) или Солня стая.

Солните Стаи имат същите свойства като естествените пещери, но са създадени по изкуствен начин.

Халокамерата представлява стая, чиито стени са посипани със сол, а с помощта на халогенератор, в стаята се разпръскват микрочастици на натриев хлорид, които оказват благотворно влияние върху биохимичните процеси на човешкото тяло.

В днешно време за постигане ефекта на солното лечение не е необходимо да се спускате в солните шахти. Новите изобретения, станали известни в цял свят, са достойна алтернатива на оригиналната спелеотерапия, дори имат много предимства като:

 

– Значително са стеснени противопоказанията и възрастовите ограничения по отношение на лечението в подземни мини на голяма дълбочина;

– Не е необходимо да се местите в друга климатична зона;

– Намалява се времето за лечение (1 часова процедура = 5- 8 часов престой в солната мина);

– Разходите са по-малки;

– Съществува възможност за комбиниране на работа и училище;

– Налице е психоемоционален комфорт

Не се чудете още. Ефекта от халотерапията се доказал през годините. Погрижете се за здравето си, така както са го превили векове преди вас.

искате ли да опитате силата на халотерапията

Сподели
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin