Астмата е хронично заболяване, от което страдат 5-6% от населението. В България има регистрирани около 150 000 деца, страдащи от астма.
Ето какво представлява и самата болест. Астмата е заболяване на дихателните пътища и белите дробове. От нея можете да се разболеете във всяка възраст. Болестта не е заразна.
Въздухът, който поемаме, преминавайки през милиони все по-намаляващи размерите си дихателни пътища – бронхи, достига до микроскопични сакчета, наречени алвеоли. Там става обмяната на кислорода и въглеродния двуокис. Когато астмата е под контрол, бронхите са проходими и въздухът се вдишва и издишва без усилия.
Когато болестта не е под контрол, дихателните пътища се възпаляват, отичат и набъбват, стават по-тесни и въздухът трудно преминава през тях. Развива се пристъп, по време на който до дробовете влиза и после излиза все по-малко въздух. Болните кашлят, гърдите им „свирят”, усещат стягане на гръдния кош.
Много неща могат да причинят пристъпи или да обострят болестта. Ето и някои от тях:
- Животни с козина. Много хора с астма са алергични към козината на котки, кучета и др.
- Цигарен дим. Това е един от най-важните фактори за замърсяването на въздуха в затворени помещения и причинител на астматични пристъпи.
- Домашен прах – прах по дюшеците, възглавниците, леглата, пердетата, кувертюрите, подовите настилки.
- Акарите и техните екскременти. Те се съдържат основно в завивките, матраците и пердетата. Гледайте да ги чистите и проветрявате редовно.
- Ухапвания от пчели, оси и други също може да причини астматичен припадък
- Пушек от открит огън. Ако се отоплявате с дърва или използвате камини, внимавайте за състоянието си
- Мухъл и миризмата на мухъл, влага, плесен. Проветрявайте банята и другите помещения, подложени на често овлажняване.
- Хлебарки. Проблемите, свързани с тях, са особено сериозни в големите градове, където популацията им трудно се контролира. Доказано е, че слюнката и следите от жизнената дейност на тези насекоми вредят на дихателните пътища. Хлебарките са особено вредни за децата и могат да станат причина за заболяването им от астма.
- Времето. Температурата и влажността на въздуха играят важна роля за астмата. Студеното време повишава опасността от простуди, които причиняват допълнително възпаление на дихателните пътища.
- Определени храни. Хранителните алергии са доста разпространени и освен с тестове могат да се установят след многократни наблюдения. Съществуват храни, които предизвикват незабавна и драматична алергична реакция. Алергиите след хранене често се подценяват, макар че могат да причинят сериозни астматични пристъпи.
- Силни миризми и спрейове. Не използвайте силно парфюмирани сапуни или шампоани. Химикали, лакове, бои за яйца и прочие.
- Силни емоционални, стресови състояния. Психическите фактори допринасят за обострянето на астмата.
Ако можем да обобщим – най-честите причинители на астматични пристъпи са алергените и вирусните инфекции на дихателните пътища.
Болестта се усложнява от някои други заболявания като синузит, полипи в носа, силна хрема, гастроезофагеален рефлукс и др.
За да можете още в началото да се справите с астматичните пристъпи, е хубаво да може да ги разпознавате. Ето какво представляват те:
– кашлица, „свирене” и тежест в гърдите, събуждане през нощта.
– затруднен говор
– устните или ноктите ви стават сини или сиви
– кожата по ребрата и врата ви се опъва, когато дишате
– пулсът ви е учестен.
– трудно ви е да вървите.
Какво е лечението при астма
Астмата е заболяване, което може да бъде подтиснато, но няма доказан метод за цялостното излекуване.
Обичайното лечение на астма е основано на максимата, че пълното излекуване е непостижима задача и че основна цел е да се постига максимален контрол върху болестта. Задачите са две – да се преодолява бронхиалното запушване и да се неутрализира хроничното възпаление.
Два са и подходите при лечение на астма: мерки при пристъп и мерки извън пристъпа.
При пристъп се прилагат т.н. кратко действащи бронходилататори – медикаменти, които за кратко време постигат разширяване на бронхите като салбутамол или кленбутерол. Налага се подобна терапия поради факта, че пристъпите на астма създават животозастрашаващи състояния. Заедно с това се приемат т.н. антихолинергични препарати като атровент
Извън пристъпите могат да се използват цяла гама от медикаменти, чиято задача е да предотвратят проява на нови пристъпи и да неутрализират възпалителните процеси в дихателната система (puls.bg).
Част от тях предотвратяват отделянето на вредни компоненти в белите дробове при астматични пристъпи на алергична основа. Специфичните медикаменти за лечение на астма може при необходимост да бъдат подпомогнати от антибиотици, муколитици и др.
Как да облекчите и намалите пристъпите
За да намалите астматичните пристъпи трябва да живеете в максимално чиста среда. Под чиста среда, имайте предвид място, където въздуха не е замърсен. За съжаление, обаче, не всички можем да напуснем големия град и да се преместим в уютна къща на сало.
Затова решението за всички, живеещи в София е, терапия в солна стая или халотерапия.
Това е изкуствено създадена среда, където въздуха е необичайно чист. Стените в стаите са покрити с висококачествена природна сол, а халогенераторът впръсква сух аерозолен натриев хлорид , който се вдишва и оказва благотворно влияние върху биохимичните процеси на човешкото тяло.
Докато си почивате само вдишвате дълбоко в белите си дробове сухата сол. Тя втечнява слузта, насища клетките с полезни йони, а микрофлората на дихателните пътища се очиства от прах и вредни бактерии. Така възпалението намалява, дихателните пътища се разширяват, облекчава се дишането, нормализира се белодробната функция и болестта си отива.
Друг метод за справяне със симптомите на астма са билките:
1. Риганът
Сред често търсените билки при астма е риганът – уникално растение с мощно антиоксидантно действие. Съдържа фенолни киселини и флавоноиди, комплекс от витамини и микроелементи.
Известно е действието му при кашлица, популярен е като цяр при астма и ревматизъм. Риганът също като някои медикаменти е чудесно средство за поддържане на дихателната система в тонус.
Съветът на народните лечители е да се пие всеки ден чай от риган – супена лъжица сух риган стрък се залива с две чаши вода и се вари 15 минути.
Прецежда се веднага и се изчаква малко – да може да се пие; вдишват се и парите, полезно е при астма. Чаят има комплексно въздействие върху организма, като укрепва имунната система и разрежда пристъпите на астма.
2. Чесън
Чесънът е универсален лек за много заболявания, помага и при астма. Говорим за въздействие върху симптомите на болестта. Може например да се правят инхалации със счукани скилидки и джинджифил – облекчава дишането. Друг вариант е няколко скилидки чесън да се варят до омекване в прясно мляко.
Изяждат се, след като изстинат. Прилагането на чеснови рецепти за лечение на астма всъщност не “убива” болестта, но помага да се разредят пристъпите на задух и по-леко да се понасят неприятните симптоми.
3. Куркума
С куркума доказано може да се овладее оток на белите дробове при астма – състоянието е провокирано от възпалителни процеси и свиване на кръвоносните съдове. Подправката куркума тук е лекарство – тя съдейства за отпускане на дихателната мускулатура и за разширяване на локалните кръвоносни съдове. Така дишането се нормализира.
4. Зехтин и арпаджик
Богатото съдържание на витамини и ненаситени мастни киселини прави зехтина необходимо допълнение в менюто на човека с астма. Същевременно трябва да се отчете и лечебният ефект на тази уникална мазнина, която подобрява на клетъчно ниво храненето на тъканите и съдейства за преодоляване на възпалителните процеси.
В комбинация с достойнствата на лука може да се получи ефективен продукт за поддържане здравето на дихателната система. Ето рецепта за зехтиново-лучено пюре, което действа укрепващо на дихателната и имунната система и намалява риска от чести пристъпи на задух:
40 глави арпаджик се попарват във вряща вода за няколко минути, обелват се и се задушават в половин литър студено пресован зехтин (zdrawe.ws). След като поизстине, сместа се разбива с блендер. От нея се взема по една супена лъжица сутрин и вечер.