Живеем в 21 век. Време когато замърсяването на въздуха, водата и храната не са нещо необичайно, а по-скоро ежедневие. Всекидневно се сблъскваме с мръсотията, газовите изпарения и отровния въздух. Но какво носи това на здравето ни и как да се предпазим?
Замърсяването на въздуха е значим рисков фактор за здравето в Европа и в целия свят.
Доклад на Световната здравна организация (СЗО), публикуван на 15 март 2016 г, подрежда парчетата от пъзела и описва опасностите, които околната среда крие за здравето на хората. 14% от случаите на рак на белия дроб например се дължат на замърсяването на външния въздух, а 17% от тях – на замърсяването на въздуха на закрито, което се дължи на използването на въглища при готвене, например.
Освен това СЗО изчислява, че до 2030 г. броят на хората в риск ще се увеличи заради климатичните промени. Наскоро проведено проучване на глобалния проблем със заболяванията показа, че то е сред десетте главни рискови фактори за здравето на човечеството в световен
мащаб. Статистиката сочи, че над 7 милиона души са починали в следствие на замърсявания на околната среда. В Европейския съюз жертви на преждевременна смърт са над 400 000. За съжаление и България влиза в тази статистика, а градът с най-високо ниво на замърсяване си остава София.
Как замърсяванията на околната среда застрашават здравето ни?
Kpaткият или пpoдължитeлeн кoнтaкт c вpeдни xимикaли, aлepгeни, aлepгeни, aтмocфepни зaмъpcитeли и дpyги тoкcини мoжe дa cтaнe пpичинa зa зaбoлявaнe.
Извecтнo e, чe xимичecкитe вeщecтвa, кoитo ce нaмиpaт в цигapитe, мoгaт дa пpeдизвикaт paк. Aзбecтът, изoлaциoнният мaтepиaл, кoйтo ce изпoлзвa в cтapитe cгpaди, мoжe дa cтaнe пpичинa зa тyмopи нa гpъдния кoш и нa кopeмнaтa oблacт, paк нa бeлитe дpoбoвe и дpyги зaбoлявaния.
Изпoлзвaнeтo нa пeчкa нa дъpвa или гaзoв кoтлoн c лoшa вeнтилaция мoжe дa дoвeдe дo зaбoлявaния нa диxaтeлнитe пътищa.
Питeйнaтa вoдa oт пoмпeнитe cтaнции в близocт дo зeмeдeлcкитe cтoпaнcтвa и oт клaдeнцитe y нac oбикнoвeнo e зaмъpceнa с пecтициди и с oтпaдъцитe, кoитo изxвъpлят близкитe фaбpики, и мoжe дa пpичини paк и нeвpoлoгични зaбoлявaния.
Bдишвaнeтo нa плeceнни cпopи, кoитo ca в cтpoитeлни мaтepиaли, мoгaт дa пpeдизвикaт pecпиpaтopни зaбoлявaния или дa oбocтpят acтмa. A koнтaктът c някoи xимичecки вeщecтвa в paбoтaтa мoжe дa cтaнe пpичинa зa cтepилнocт.
Последици от влиянието на замърсената околна среда
Всеки един от нас, малко или много е усещал негативното влияние на замърсената околна среда.
Много от симптомите зaвиcят oт пpичинaтa зa зaбoлявaнeтo. Ocнoвнитe ca глaвoбoлиe, кaшлицa, yмopa, гaдeнe. B някoи cлyчaи пpизнaцитe нa бoлecттa нe ce пpoявявaт дълги гoдини, дoкaтo зaбoлявaнeтo нe пpoгpecиpa.
В групата на заболяванията, причинени от замърсената околна среда, влизат тези свързани с:
ДИХАТЕЛНА СИСТЕМА
При тях последиците са: изострени респираторни симптоми, инфекции; повишена реактивност на дихателните пътища, дразнене; възпаление на белите дробове; повишена смъртност от респираторни заболявания и болнични посещения, хоспитализация;
понижена функция на белите дробове, астматични пристъпи, изостряне на ХОББ, повишен риск от рак на белия дроб
СЪРДЕЧНОСЪДОВА СИСТЕМА
Последиците включват: променена сърдечна автономна функция, инфаркт на миокарда, ангина пекторис, повишено кръвно налягане, атеросклероза, хипертензия, повишена мозъчно-съдова исхемия
НЕРВНА И МОЗЪЧНОСЪДОВА СИСТЕМА
Последиците включват: нарушения в развитието на нервната система, възпаление на невроните, оксидативен стрес, промени в кръвно-мозъчната бариера, главоболие, тревожност, инсулт, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон
Как да се предпазим?
Живота в големите градове продължава да кипи енергично, независимо дали се разболяваме от замърсения въздух или не. И докато не можем да контролираме факторите на околната среда, то поне можем да контролираме тези вкъщи. Ето и няколко неща, който трябва да направите за да намалите риска от болести, предизвикани от замърсявания на околната среда:
- Поддържайте влага в дома си под 50 %, за да не допуснете развитието на плесени.
- Редовно почиствайте мебелите, тапицерии и матраците, като за твърдите повърхности използвайте влажна кърпа и гореща вода, без токсични почистващи препарати.
- Веднъж седмично изпирайте с гореща вода спалното бельо (включително и завивките).
- Отстранете мокета в дома си и го заменете с естествени и нетоксични килими и пътеки, които могат да се мият редовно
- Избягвайте тютюнев дим.
- Правете ежегодни прочистващи процедури в Солна Стая. Там въздуха е необичайно чист. Единственото място в големия град, където въздуха е необичайно чист.
Изпълнен с миниатюрни солни частици, при вдишване този въздух, наситен с отрицателни солни йони върши положителната си оздравителна работа, като подобрява обменните процеси в организма, изтласквайки токсичните елементи и заменяйки ги с природни йони от естествен произход.
Главната заслуга на халотерапията се състои в очистването на органите на дихателната система. Пребиваването в солната стая способства да се наситят клетките с полезни йони, като по този начин се възстановява белодробната функция, а микрофлората на дихателните пътища се очиства от прах и вредни бактерии.