Как да се справите с акнето

Акнето е един от най-често срещаните проблеми, с който се сблъскват младите хора – от 12 до 24 години. Причините за това са много. Но едни от най-често срещаните фактори са стреса и хормоналните нарушения.

Мастните жлези могат да повишат функционирането си и произвеждат по-голямо количество кожна мазнина от обичайното. Когато това се случи излишъка запушва порите на кожата. Процесът предизвиква бактериална инфекция и предизвиква реакция на имунната система на организма.

И резултатът от това е появата на пъпки. Ако те не се лекуват, последиците върху кожата могат да бъдат много тежки като останат неестетични белези.

Около 80% от тинейджърите и хората на възраст от 12 до 24 години, страдат от акне. Много от тях смятат, че след като премине този период и хормоните в организма им “се упокоят”, проблемите с кожата ще престанат.

Дори много жени вярват, че след раждане, пъпките и черните точки по кожата им ще изчезнат. Но не при всички е така. От 8% до 12% от хората над 25 години, страдат от така нареченото възрастово акне. А от своя страна, една трета от засегнатите от възрастово акне, имат също и акне в областта на тялото.

И вие влизате в тази статистика и пъпките продължават да ви измъчват, въпреки, че отдавна сте минали тинейджърските години? Ето 5 основни правила, които могат да ви помогнат в справянето с пъпките

 

  1. Внимавайте с какво се храните

Ако кожата ви е предразположена към акне, омазнява се лесно и имате разширени пори, най-лошото нещо, което може да направите е да прекалявате с шоколада. Сладкото засилва появата на пъпките, а вредните и калорични храни подпомагат запушването на порите.

Наблегнете на пресните плодове и зеленчуци за сметка на вредните и нездравословни храни. Пийте повече вода, за сметка на газирани напитки, Избягвайте консервираните сокове и ги заменете с пресни фрешове.

Как да се справите с акнето

 

  1. Не използвайте декоративна козметика

Всички знаем колко е неприятно да имаш пъпка. Особено при жените. Единственото за което си мислим е колко пудра да сложим, за да я скрием. Но това не е решение. Козметиката, която има много химикали, може да влоши нещата.

Това важи не само за декоративната, но и за останалата козметика която използвате. Съкратете използването на агресивни миещи средства и използвайте средства за грижа, които действат меко и деликатно.

Много е важно да миете и почиствате лицето си със 100% натурална козметика, която няма да раздразни кожата ви и в повечето случай влияе много благоприятно.

Как да се справите с акнето

 

  1. Използвайте чисти салфетки, които могат да съдържат един от следните компоненти или комбинация от тях: салицилова киселина, сяра или бензол пероксид, за да се отдели излишното количество кожна мазнина.

Друг начин за намаляването на излишната кожна мазнина в кожата е измиването на лицето с гореща вода, на каквато може да издържите. Но в никакъв случай не търкайте кожата, защото това освен, че ще я зачерви, ще засили омазняването.

 

  1. Може да използвате резлични видове билколечение

Ето няколко от тях:

 

  • Мазане с пресен сок от: смокинови листа, от магданоз или от стъргани корени на хрян. Пъпките се мажат два пъти дневно в продължение на 10-20 дни само с един вид сок.
  • Един път на 10 дни трябва да се прави 10 минутна парна баня от лайка. След нея за 20 минути се слагат лапи от прецедения цвят.
  • Направете компрес от следната запарка: една супена лъжица нарязани сухи дъбови кори се пускат в една чаена чаша кипяща вода и се оставят 4-5 часа да престоят. Прецеждат се през марля. Прибавя се сока от един лимон и 100 мл вода.

    Натопява се двойна марля и се оставя 30 минути върху пъпчивата кожа. Пазете очите! Прави се 1 път дневно в продължение на 10 дни.

  • Отидете в билковата аптека и си вземете следните билки, от които да направите смес: 20 гр жълт кантарион (цветове и листа) и 10 гр нарязани корени от репей. Варят се 10 минути в чаена чаша вода, след което се охлаждат и прецеждат.

    Към отварата се прибавя супена лъжица невен и се бърка до размекване. Маската се поставя на лицето за 15-20 минути и после се изплаква. Процедурата се повтаря 2-3 пъти седмично.

 

  1. Направете няколко посещения в Солна Стая

Солта има изключително благоприятно въздействие както върху организма, така и върху кожата. Халотерапията се счита за прекрасно средство при проблеми от козметичен характер. Солните процедури обновяват кожата, като премахват мъртвия ѝ слой и я подхранват.

Посещенията в солната стая водят до качествена промяна в интензитета на приток на кръв към клетките на кожата, засилва се обмена на кислород на микрониво. Доказано е, че микроклиматът в солната стая подсушава и дезинфектира кожата, благодарение на което тя се обновява и оздравява.

Интересен е и факта на по-бързото зарастване на рани и охлузвания. Тя повлиява много добре на кожата при акне, псориазис, черни точки, дерматит и различни дерматологични заболявания.

Как да се справите с акнето

Сподели
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin