Докато през лятото на “почит” бяха стомашните инфекции, то през зимата започваме да страдаме от инфекции на дихателните пътища. А най-подходящото време да засилим имунната си система и да се предпазим от зимните болести е през есента.
Боледувате ли често от настинки през зимата? А превръща ли се кашлицата в “най-добрия ви приятел”? Ако хремата започва да ви мъчи от Октомври и не ви оставя до Април, то значи трябва да прочетете тази статия!
Ние, българите, единствени на света, можем да се разболеем от течение. Интересно, но факт! Дали това е заложено в гените ни или просто сме си болнави, най-вероятно никога няма да разберем. Но едно е сигурно, не обръщаме внимание на здравето си.
Чак когато се разболеем прибягваме до най-бързото решение, което подтиска симптомите, но не решава проблема. Прибягваме до хранителна добавка, сироп с мултивитамини, схеми по хомеопатия, супер храни на прах, антибиотици или древни тайни на инките, пропътували времето и пространството до нас. Всички с една цел – да ни донесат здраве.
Но да сме жизнени и подготвени за зимните месеци, не е нужно да заливаме тялото си с всякакви видове лекарства, като можем да спазваме само няколко прости правила.
1. Започнете от днес
Ако не сте спазвали тези правила до сега, то значи трябва да започнете от ДНЕС. Есента е ПЕРФЕКТНИЯТ момент да засилим имунната си система. Все още сме жизнени и закалени от летните месеци, но това няма да продължи за дълго ако не вземем превантивни мерки.
2. Хранете се сезонно
Яжте повече плодове и зеленчуци за сметка на бял хляб, месо, сладкиши и полуфабрикати. Плодовете и зеленчуците са алкализираща храна и нормализират киселинността в организма, безспорен фактор за клетъчно здраве. Да правим здравословна зимнина – естествено ферментирала и пълна с пробиотици – като кисело зеле и ферментирали туршии, не е демоде, а съвсем адекватно решение. Всеки сезон следва такъв ритъм, че да бъдем здрави.
3. Пийте повече течности
Много хора свързват приемът на течности с потенето и високите температури през лятото. Да, това е така, тогава имаме нужда от повече течности, но това не значи и че през зимата не можем да се дехидратираме. Напукани устни, белеща се кожа, намалени уринирания с тъмен цвят и силен мирис са най-честите симптоми за дехидратация.
Не позволявайте това да се случи. Пийте по-често вода. Чайовете с мед и пресните сокове са една добра алтернатива, но поне с вторите трябва да внимаваме кога ги пием и как.
4. Движете се повече и тренирайте
Дори да не обичате да висите във фитнес залите, съвсем спокойно може да засилите физическата си активност с ходене или каране на колело. В България, все още предпочитаме автомобилите пред колелетата, но помислете за здравето си.
А и няма ли да е по-добре да направите един сутрешен крос вместо обичайното блъскане в градския транспорт, не че и то не изисква усилия. Но при потенето, ние изваждаме токсините от тялото и оптимизираме работата на целия организъм. А свежият въздух е гаранция за здраве.
5. Наспете се
Експерименти със студенти в Чикагския университет показват, че след седмица 4-часов сън антителата в кръвта им са намалели наполовина в сравнение с нормите. Когато не спим, организмът използва повече енергия и от това страда имунитета ни.
С настъпването на есенно-зимните месеци, идва и по-благоприятното време за почивка, заради по-дългите нощи. В момента в които изместим стрелката на часовника с 1 час напред, започваме да прекарваме повече време вкъщи, а не да скитаме по улиците до полунощ. Това може да означава само едно, повече време за сън, а не за време пред телевизора.
6. Не се поддавайте на киберхондрията
Дойде ли студеният сезон, отвсякъде ни залива информация за поредния и най-нов вирус. Изброяват се симптоми, които ще ни съборят за неопределено време. Но за сметка на това по телевизията винаги ще ви зарадват с реклама на “чудодейни” лекарства, които ще излекуват точно вас.
Просто се дистанцирайте и не коментирайте тези новини. Думите имат своето влияние и паниката се разпространява. Вирусите ни атакуват целогодишно, с бактериите живеем през целия си живот и симптомите на заболяванията са едни и същи от векове. Затова смело напред и без паника
7. Слушайте музика
Музиката повишава имунитета, но само ако ви е “на сърце”. Нали знаете колко различни стилове има. Нали се сещате за онези моменти, в които като чуете дадена песен и по цялото тяло ви побиват тръпки, нещо като първата целувка.
По този начин се стимулират същите мозъчни центрове, както в процеса на хранене и на секс – когато изпитвате удоволствие. Специалистите твърдят, че хората, които свирят на някакъв музикален инструмент или композират, притежават имунни клетки с по-висока активност.
8. Бъдете оптимисти
Смята се че позитивните хора живеят средно с 12 години по-дълго от песимистите. Това е твърдение на учени от известната клиника “Мейо” в САЩ. Мрачните и нервните хора, а също и тези, които са в постоянен стрес, като правило, имат слаба имунна защита.
Разбира се, негативизмът е и черта от характера, но ако “розовите очила” могат да повишат защитните сили на организма, това означава, че си струва да ги “носим”.
9. Смейте се по-често
Чували ли сте, че 5 минути смях се равнява на 30 минути във фитнеса? Искреният смях повишава нивото на антителата и стимулира активността на левкоцитите. Доказано е, че гледането на комедии повишава имунитета на молекулярно ниво.
Смехът засилва кръвообращението, подобрява храносмилането, стабилизира налягането и намалява мускулното напрежение.
10. Научете се да релаксирате
При стрес в организма се произвеждат хормоните кортизол и адреналин, които понижават имунитета. Това е една от причините да се разболяваме преди изпит или когато сме подложени на голямо психическо напрежение на работното място. Ако редовно се занимавате с релаксация (медитация или йога), ще можете да намалите стреса и да укрепите вашия имунитет.
11. Подкрепете имунитета си в солна стая
40 годишни проучвания на различни места по света доказват, че халотерапията помага на много хора за засилване на имунната система. Най-подходящото време да направите няколко профилактични терапии в солна стая е през есента. Точно когато имунната система се закрепва.
Пребиваването в солната стая и провеждането на пълната сесия процедури ще подготви дихателната ви система и тялото, като осигури повишена устойчивост на организма към широкия спектър от инфекции. Докато си почивате само вдишвате дълбоко в белите си дробове сухата сол. Тя втечнява слузта, насища клетките с полезни йони, а микрофлората на дихателните пътища се очиства от прах и вредни бактерии.
Така възпалението намалява, дихателните пътища се разширяват, облекчава се дишането, нормализира се белодробната функция и болестта си отива. Отрицателните йони, които се абсорбират в тялото по време на пребиваването в Солната стая, помагат за укрепване на имунната система като цяло.