Какво е ОВИ и как да се предпазим?

Какво е ОВИ и как да се предпазим?

ОВИ или остра вирусна инфекция е едно от най-честите заболявания в България. При близо 80% от случаите вирусната инфекция протича като простудно заболяване. Характерните симптоми в началото са: слабост, отпадналост, висока температура, втрисане, болки в мускулите, силно главоболие, храчки и др.

Голям процент от българите не правят разлика между ОВИ и обикновената настинка. В повечето случаи, ние мислим, че леката кашлица и сополите ще отминат бързо, но това не винаги е така. Най-застрашени са малките деца и всички възрастни хора, които има слаба имунна система и понижени защитни сили.

При тях най-често се стига до усложнения в състоянието, като едни от тях са главно миоперикардит, бронхопневмония, синузит и менингоенцефали. С настъпването на есента и рязкото застудяване, започва много да се говори за острите вирусни инфекции, които през този период на годината засягат предимно дихателните пътища.

Те протичат с често кихане, висока температура, зачервено гърло, секрет от носа, кашлица и др. Възможно е симптомите да отшумят до три дни или най-много седмица, но в никакъв случай не трябва да ги пренебрегваме.

Острите вирусни инфекции могат да доведат до грипни състояния, които не винаги имат благоприятен край.Честата заблуда на повечето българи, че от вирус не можеш да се предпазиш, се опровергава от практиката на много лекари, които препоръчват в сезона на заразите мобилизиране на естествените защитни сили на тялото, суперхрани, билки и витаминозни менюта.

Искате ли да се предпазите от ОВИ?

Ето и най-често използваните за профилактика на грипа средства, подредени по тяхната достъпност.


 

1. На първо място, специалистите поставят съня

Дори само два-три дни недоспиване ни правят лесни мишени за вирусите. Когато организмът ни работи на пълен капацитет, то имунната ни система пада. Затова не бива да го допускаме. Прекарвайте повече време под завивките и се наслаждавайте на дълги нощи.


 

2. Правете инхалация с лайка, мащерка, розмарин, риган

Инхалация с отвара от лайка, мащерка, розмарин и риган може да свърши чудеса за здравето на дихателните пътища, които първи посрещат атаката на вирусите. Но как да я направим? Сложете в дълбок съд всички билки, изсипете вода и изчакайте докато заври.

След това похлупете с капака за 5 минути и изчакайте да изстине леко, преди да направите 15-минутната процедура за съживяване на имунитета. По желание в разтвора може да се добави и малко натурален оцет.

Миризмата не е от най-приятните, но пък комбинацията е смятана за убиец на патогенни в синусите, устата, трахеята и белите дробове.


 

3. Яжте чесън, но намачкан преди 5 минути

Какво е ОВИ и как да се предпазим?

Няма как да не сте чували от бабите си, че чесъна гони всички настинки и бактерии надалеч. И са преви! През всички векове, човечеството е опитвало какво ли не методи за засилване на имунитета срещу бактериите, а чесънът си остава на първа позиция през всичкото това време.

Новото е, че науката дава алгоритъм да се извлече максимумът. Ако просто изядете скилидката, ефектът няма да е пълноценен. Чесънът има нужда да бъде подпомогнат, за да даде супер ефект. Препоръчително е да осигурите на счукана скилидка 4-5 минути контакт с въздуха, за да образува алицин – вещество, смятано за най-силното оръжие на миризливия зеленчук.

Също можете да намачкате (не да режете) 1-2 скилидки и да ги накиснете в малко вода за няколко минути. После я изпийте. Така полученият “сироп” може да е агресивен за стомаха, затова обикновено не се препоръчва на гладно.


 

4. Изключете млечните продукти, захарта и полуфабрикатите

Изследванията показват, че посредством цялостна система от химически процеси, захарта и полуфабрикатите, отслабват имунната система. Съществува директна връзка между количеството на тези храни и здравето.

Явно храни като газираните напитки, бонбоните, бисквитите, подсладени млека, сладоледът и чипсът са най-вредни и трябва да бъдат избягвани. Те потискат защитните сили на организма и способността му да се самолекува.

За да има сили да се бори с болестотворните агенти, организмът трябва да се разтовари от изискващите много енергия за смилането им храни. Затова е добре приемът и на “тежки” ястия да се намали значително. Достатъчно хранителни вещества постъпват и от щадящите аналози – бистра пилешка супа, зеленчуков бульон, фреш, чай или друга полезна топла течност.


 

5. Приемайте много Витамин C

Какво е ОВИ и как да се предпазим?

Както е известно, организма не може да се пренасити от прием на Витамин C. Затова не се притеснявайте дали ще прекалите. Във всеки случай, всичко излишно се изхвърля от организма.

Към приема на Витамин С може да добавим коластра, черен бъз, ненаситени мастни киселини, рибено масло, зелена енергия, жен-шен и други природни източници, стимулиращи естествения имунитет и защитните сили на организма.

Най- добре е да се подберат индивидуално според особеностите и предпочитанията на всеки един. Друг начин да си набавите Витамин С е чрез естествени източници – лимони и цитрусови плодове. Сок от лимон с малко вода е мощен защитник срещу всички болести. Нарът, ябълките, ананасът също помагат.


 

6. Пийте много вода

За да е пълноценен човек, той трябва да приема най-малко 7 чаши вода на ден или 1,5 литра. Говорим за чиста вода, а не сокове, кафета или газирани напитки. Приемът на по-малко води до много негативни последици за организма.

Тялото се обезводнява, ставаме по-нетрудоспособни, разсеяни, изморени, отпаднали и в края на деня изпитваме главоболие. Всички тези симптоми са силни предпоставки за развитието на вирусни инфекции в организма ни.

Добрата хидратация подпомага цялостния тонус и улеснява съпротивата срещу патогенните. Особено наложително е да се пият много течности, ако въпреки всички предварителни усилия се разболеем и вдигнем температура.


 

7. Посещавайте Солна Стая

Най-добрия метод да се предпазим от ОВИ е чрез дишането на чист въздух. За съжаление в натоварената градска обстановка, това е почти невъзможно. Най-лесният начин да държим дробовете си чисти е чрез 40-минутен престой в Солна Стая. Там въздухът е необичайно чист от микробиологична гледна точка и не съдържа прах, микроби и гъбични спори.

Изпълнен с миниатюрни солни частици, при вдишване този въздух, наситен с отрицателни солни йони върши положителната си оздравителна работа, като подобрява обменните процеси в организма, изтласквайки токсичните елементи и заменяйки ги с природни йони от естествен произход.

Главната заслуга на халотерапията се състои в очистването на органите на дихателната система. Пребиваването в солната стая способства да се наситят клетките с полезни йони, като по този начин се възстановява белодробната функция, а микрофлората на дихателните пътища се очиства от прах и вредни бактерии.

 

Искате ли 1 + 1процедура безлатно в солната стая?

 

 

 

Сподели
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin