Какво е солта?
Това, че я използваме всеки ден, далеч не значи, че се замисляме какво всъщност представлява, нали? Както често се случва с повечето неща, които приемаме за даденост. И все пак, какво е солта? И защо е толкова важна?
От океана до тялото
В химията солта се нарича натриев хлорид (NaCl). Този минерал с кристална структура се образува натурално на много места по планетата и е отговорен за солеността на водите в океаните и моретата.
Солта присъства и в живите организми. И не просто присъства, а има ключово значение за функционирането им. Повечето тъкани и телесни течности съдържат натриев хлорид. А именно от нивата на телесните течности зависи наситеността на кръвта с натриеви йони. И това не е всичко – разпространението на нервните импулси в тялото се подпомага от натриевите йони.
А, замисляли ли сте се какво представлява физиологичният разтвор, който при нужда се използва за инхалации и други медицински процедури? Това е разтвор, който копира обичайната вътрешна телесна среда на организма. При човека и бозайниците физиологичният разтвор задължително трябва да съдържа 0,9% натриев хлорид и 5% разтвор на глюкоза. С други думи, без химическото съединение на солта не бихме могли да съществуваме. Нещо повече – човекът е сред най-„солените“ живи организми, тъй като чрез потта си той отделя големи количества натриев хлорид.
От къде идва?
Когато говорим обаче за натриевия хлорид не като част от живите организми, а като продукт, който с течение на вековете сме съумели да добиваме промишлено и използваме масово, интересно е да споменем, че солта идва до нас от различни източници: на някои места има солни мини, на други – солни отлагания край солени езера, на трети – солни находища от пресъхнали морета, съществуват и солни кладенци. Сред най-популярните начини за добиването ѝ е и изпаряването на морска вода. Различният произход определя и различните типове сол, които съществуват.
От кухнята до здравето
За най-популярната функция на солта всички знаем – да овкусява ястията. Разбира се, при използването й в готварството не трябва да се прекалява, тъй като солта се съединява с водата в кръвта, и ако често предозираме, може да доведе до повишено кръвно налягане и задържане на течности в организма.
Солта се използва и за консервиране на меса и месни продукти, тъй като много от бактериите не виреят в солена среда.
Вероятно сте наясно също и, че сол се използва за размразяване на тротоари и пътища през зимата. Интересен факт е, че около половината от съвременното производство на сол в света се използва за почистване на пътища в северните страни. Размразяващото свойство на солта се дължи на факта, че йоните в нея пречат на образуването на правилни ледени кристали.
А чували ли сте, например, че солта е важен елемент и от производството на целулоза и хартия? Тя може а участва и в боядисването на текстил, и в направата на сапуни и почистващи препарати.
И разбира се, солната терапия. Пречистената сол, която се вдишва по време на сеансите действа оздравително на дихателната система, смекчава главоболието, тушира стреса… има и още дълъг списък с благотворни ефекти, но най-добре се убедете сами.