Алергията е състояние на повишена чувствителност към външни дразнители, които имунната система възприема като заплаха.
Думата алергия произлиза от гръцката дума „allos“ – друг и „ergon“ – действие. Външните алергени и алергиите, причинени от тях, са невероятно много, и все повече придобиват епидемологичен характер.Числото на съществуващите алергии постоянно нараства и се счита, че те ще бъдат най-голямото предизвикателство в медицинатапрез XXI век. Има редица научни трудове по темата, но все още се търси начина за излекуване на първопричината, а не на симптоматиката. Още древната медицина в лицето на Хипократ описва алергиите вследствие употреба на краве мляко и тяхното проявление.
Реакции спрямо хранителни продукти, при които например липсва даден ензим в организма за справяне, се третират като непоносимости.
Днес медиците търсят етиологията при хранителните алергии в урбанизацията, като отдават силно изразената свръхчувствителност към множество фактори от обкръжаващия свят: към изкуствените храни, козметичнитепрепарати, химията за дома, новите технологии на строене.
Най-често причинителите на алергия са:
- Акари
- Полени
- Ужилвания от насекоми
- Продукти от животински произход
- Лекарства
- Козметични и почистващи препарати
- Хранителни алергии
- Замърсявания на въздуха
Осемте най-популярни храни, които предизвикат хранителна алергия, са: мляко, яйца, жито, фъстъци, соя, дървесни ядки, риба и миди.
Знаете ли, че симптоматиката при алергиите не зависи от алергена, а от типа алергия? Ето и разделението на алергиите на 4 основни типа:
- Тип I – инстантна алергия; наблюдава се незабавна реакция на организма, например вследствия на ужилвания или сенната хрема
- Тип II – алергиите от този тип увреждат кръвните клетки, срещат се рядко
- Тип III –получава се при реакция, която настъпва в организма, вследствие отделянето на алерген, обикновено причинен от вътрешен прием на медикаменти
- Тип IV – късна алергия, обикновено при контакт с химикали и няма незабавно проявление.
Всички видове алергии не протичат незабавно, а на няколко етапа, през които минават и имат време да се развият. Първият етап е контактът с алергена-причинител, следва настъпването на имунни промени, без изразена симптоматика, и третият – алергичната реакция.
Някои от алергичните реакции при деца са провокирани от честото прилагане на антибиотици и от промяна на чревната микрофлора с настъпила дисбактериоза.В организма на детето постъпват непреработени алергени, най-често белтъци. Дисбактериозата при децата може да бъде причина за атопичен дерматит, хранителни алергии, екземи, бронхиална астма, затова се предприемат мерки за пречистване на микрофлората.
Генетиците търсят причините в генетичната предопределеност. Ако има болни в семейството тази вероятност от проявление при децата може да варира в граници до 70%.
Алергията може да засегне всички органи, с които човек се докосва до света извън него – кожа, слизести обвивки, очи, лице, уши, нос, храносмилателна система. При често повтарящи се алергични реакции се говори за анафилаксия, а степените на отговор са много различни – алергии с невинен сърбеж до автоимунни реакции на организма, които могат да засегнат всички органи и системи. Организмът започва да се бори на ниво органи и системи.
Помощ и лечение може да се потърси, както по традиционни методики, така и с алтернативни средства. Можеш да избереш дали да се довериш на традиционната медицина, на халотерапията, на хомеопатията, китайската медицина или други алтернативни методи, аможеш да направиш и своя индивидуален микс от добре планирани практики за излизане от ситуацията трайно.
Живей в оптимално чиста среда, грижи се за въздуха, избягвай прекомерна влага, поддържай висока хигиена на дома. Избягвай прекомерната употреба на доказано алергенни храни, както и такива, към които имаш установена непоносимост. Релаксирай по-често, защото стресът може да допринесе за общата картина на алергиите.
При нас те очакват релакс и успешно справяне с редица алергии – как халотерапията лекува алергии виж тук: